România a atras în perioada iunie 2025 – iunie 2026 suma record de 10 miliarde de euro din fonduri europene, cele mai mari salarii nete absorbite într-un interval de 12 luni. Astfel, țara se poziționează pe locul secund în Europa la nivelul sumelor nete absorbite din fonduri comunitare.
Creștere semnificativă a fondurilor europene atrase
Conform ministrului Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, absorbția fondurilor de coeziune a triplat comparativ cu anul anterior. În 2024, suma totală a fost de aproximativ 3,28 miliarde de euro, în timp ce în 2025 suma a crescut la peste 10,4 miliarde de euro, reprezentând o diferență de aproape 7,14 miliarde de euro.
Performanță în contractare și absorbție
Pîslaru a declarat că, în prezent, contractarea contractelor de finanțare a atins pragul de 97% din suma totală disponibilă, iar estimările indică atingerea pragului de 100%. În cadrul PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență), România a atras până acum aproape 2,97 miliarde de euro brut, fiind suma de 2.620.279.973 euro pe cererea de plată nr. 4 și 350.692.010 euro pe cererea de plată nr. 3.
Perspective de absorție
Ministrul Pîslaru și-a exprimat încrederea că România va reuși să atingă o rată de absorbție de 95% pe fondurile din PNRR. El a subliniat că planul este de a finaliza procesul de absorbție a fondurilor europene în totalitate, urmând să finalizeze ciclul financiar actual.
Impactul fondurilor europene asupra investițiilor publice
Potrivit declarației oficialului, investițiile din fonduri europene reprezintă 76% din totalul investițiilor publice ale României. Această contribuție a fost considerată esențială pentru reducerea deficitului bugetar, fiind un element important în strategia economică națională pentru echilibrare bugetară.
“Investițiile din bani europeni au ajuns să reprezinte 76% din investițiile publice ale României, contribuție esențială în reducerea deficitului bugetar”, a afirmat Dragoș Pîslaru pe rețelele sociale.















