Articol de Eduard Apostol – Publicat miercuri, 5 martie 2025, 12:21 / Actualizat miercuri, 5 martie 2025, 12:21
Astrit Selmani, în vârstă de 27 de ani, decide să se despartă de Dinamo la finalul sezonului actual, însă este impresionat de România. Nu crede că există animozități între România și Kosovo după evenimentele de anul trecut.
Astrit Selmani, atacantul de 27 de ani al formației Dinamo București, este liderul marcatorilor actualei ediții. A înscris 11 goluri în 27 de etape și își dorește să obțină titlul de golgheter, fapt important pentru un nou contract.
FCSB
Jucătorul lui Dinamo a oferit declarații în Franța înainte de partida FCSB – Lyon: „Acolo e punctul slab al românilor”
Sportivul suedez cu origini kosovare a decis să nu-și prelungească contractul cu Dinamo, care expiră vara, și va părăsi clubul la finalul actualei ediții.
16goluri are Louis Munteanu, liderul marcatorilor Ligii 1. Selmani este pe locul 4, după Mitriță (13) și Bîrligea (12).
Astrit Selmani despre București și provocările vieții aici: „Știu care sunt cele mai bune drumuri, și care nu”
Selmani este la al doilea sezon la Dinamo. A semnat cu „câinii” în februarie 2024.
„Ne simțim bine, atât eu, cât și soția mea. Nu avem probleme. Traficul este… M-am obișnuit. Știu care sunt cele mai bune drumuri, și care nu.”
Cel mai mult apreciez la români modul cum încearcă să te ajute. Sunt oameni amabili și buni. Nu am nimic negativ de spus despre absolut nimeni. Toată lumea m-a primit cu respect și ospitalitate.
Viața din România nu este diferită de cea din Suedia. Stilurile de viață sunt apropiate. Suedia poate avea o infrastructură mai dezvoltată, dar și aici, și acolo, sunt oameni buni, cu școli bune și parcuri pentru copii. Îmi place foarte mult Bucureștiul, a declarat Selmani într-un interviu acordat Gazetei Sporturilor.
Orașul meu preferat este Dubai. Pentru că vin dintr-o țară rece, Dubai are ceva… Nu e chiar atât de departe. Acolo găsești absolut tot ce-ți dorești: plajă, piscine, infrastructură modernă, mâncare excelentă și școli excelente. Este un oraș minunat în care să trăiești și este foarte sigur.
Astrit Selmani, atacant Dinamo
Astrit Selmani nu vede nicio problemă între România și Kosovo: „Care probleme ar putea exista între noi, dacă continuăm să jucăm?”
Astrit Selmani s-a născut la Malmo, dar reprezintă Kosovo, țara părinților. Are 5 selecții și un gol pentru echipa Kosovo.
Întrebat dacă resimte tensiuni după incidentele de la ultima confruntare între România și Kosovo, Selmani a răspuns hotărât:
„În afara terenului de fotbal, am primit doar amabilitate și apreciere din partea românilor. Nimeni nu mi-a spus nimic rău și nu am avut probleme cu nimeni. Care probleme ar putea exista dacă vom continua să ne întâlnim pe terenul de fotbal? Am văzut un fan român la un meci al meu (la Dinamo) cu steagul Kosovo. Și era român! Ce probleme ar putea fi?!”
Selmani a fost rezervă neutilizată în meciul Kosovo – România (3-0) de la Priștina, după care nu a fost selectat pentru partida disputată la București.
În limba română știu doar atât: „stânga”, „dreapta”, „atac”, „apărare”. Numai termeni de fotbal; „Lasă!”
Astrit Selmani, atacant Dinamo
1,2milioane de euro este cota lui Selmani conform transfermarkt.