Articol publicat miercuri, 5 martie 2025
Federația Română de Fotbal sancționează FCSB și Dinamo după derby-ul tensionat
În urma întrunirii Comisiei de Disciplină, s-au stabilit sancțiunile pentru FCSB și Dinamo, după incidentele din derby-ul dintre cele două echipe, disputat pe Arena Națională.
Sancțiuni aplicate cluburilor
În urma evenimentelor de pe Arena Națională, FC FCSB a fost sancționată cu o penalitate sportivă de 5.000 lei, iar Dinamo 1948 a primit o penalitate sportivă de 25.312 lei conform regulamentului disciplinar.
Comisia a ținut cont de incidentele survenite înainte și în timpul jocului, inclusiv de utilizarea de artificii pirotehnice de către unii suporteri dinamoviști. De asemenea, au fost identificate infracțiuni din partea spectatorilor.
Sancțiune pentru fundașul FCSB
În deciziile Comisiei de Disciplină, a fost inclus și cazul fundașului central al echipei roș-albaștrilor, Joyskim Dawa. Acesta a fost eliminat în meciul cu Rapid, după o decizie controversată a arbitrului, care i-a acordat două cartonașe galbene în doar patru minute.
În urma eliminării, Dawa a fost suspendat pentru un meci și a primit o penalitate sportivă de 740 de lei.
Jucătorul Dawa Tchakonte Jayskim Aurelien a fost sanctionat cu suspendare pentru un meci și o penalitate sportivă de 740 de lei pentru incidents survenite in meci.














