Jandarmeria: Cifra participanților la mitingul AUR din 1 martie

jandarmeria-a-spus-cati-oameni-au-fost-la-mitingul-aur,-1-martie

Jandarmeria a spus câți oameni au fost la mitingul AUR, 1 martie

ACTUALIZARE ora 11:43: Jandarmeria Capitalei a declarat că „pe un post de televiziune s-au făcut afirmații conform cărora Jandarmeria Română a oferit date despre numărul de participanți la manifestarea publică din 1 martie 2025”, fără a specifica că este vorba despre Antena 3.

Jandarmeria a transmis că „dezminte categoric aceste informații” și că nu realizează estimări publice asupra participării la proteste sau alte adunări publice, ci doar evaluări interne „exclusiv pentru adaptarea flexibila a capacității de intervenție”, pentru menținerea ordinii publice și protejarea participanților.

„Subliniem că o eventuală divulgare a estimărilor interne ar putea fi interpretată eronat, creând impresia unei favorizări sau a unei dezavantajări a uneia dintre părți”, au precizat reprezentanții Jandarmeriei.


Știrea inițială: Moderatorul Antena 3, Mihai Gâdea, a declarat luni seară, 3 martie, că, conform informațiilor primite de la Jandarmerie, la manifestarea din Piața Universității și Piața Victoriei din 1 martie au participat aproximativ 17.000 de persoane.

„Câți au fost… Jandarmeria spune 17.000”, a afirmat Gâdea, deși Jandarmeria a subliniat că nu oferă estimări publice ale participării la astfel de evenimente.

Președintele AUR, George Simion, a susținut în timpul protestului din Piața Victoriei că au participat 300.000 de persoane, deși inițial a afirmat o cifră mult mai mare.

„Suntem mulți, uniți și puternici! Suntem aici pentru că votul nostru a fost fraudat. Suntem aici pentru că democrația a fost încălcată, pentru că cel destinat să fie președintele românilor nu este în funcția sa! În urmă cu trei zile, tentativa de lovitură de stat a avut un nou episod. Domnul Călin Georgescu a fost oprit de miliția lui Predoiu și procurorii din cadrul unor ambasade”, a declarat Simion de pe scena amenajată în Piața Victoriei.

Declarațiile lui George Simion au fost infirmate de Jandarmerie.

În replică, fostul candidat la președinție, Călin Georgescu, a susținut că „foştii şi actualii corupţi” încearcă să împiedice candidatura sa.

„Am promis că nu facem politică și am creat istorie. Vom recâștiga țara, fără corupție și fără securitate. Foşti şi actuali corupţi încearcă să îmi blocheze din nou candidatura. Eu vreau să fiu judecat de voi toți, prin votul vostru liber. Este dreptul vostru să decideți pe cine alegeți, nu a altcuiva”, a declarat Georgescu într-un discurs rostit tot în Piața Victoriei.

Exit mobile version