„Consider că traversăm o perioadă dificilă. Nu doar România, ci întreaga Europă se confruntă cu provocări semnificative. Am afirmat acest lucru atât la început, cât și imediat după alegeri, precum și aseară și voi reafirma azi. Cred că toate forțele democratice trebuie să se unească în jurul unui singur candidat, pentru a evita diviziunile și a nu-i conduce pe români și România pe o cale greșită. Îmi pun speranțele în acest proiect politic”, a declarat Ciolacu la Parlament, în ziua în care moțiunea de cenzură împotriva guvernului său a fost respinsă.
Președintele PSD a adăugat că, deocamdată, coaliția de guvernământ are un candidat unic, validat de toate structurile statutare ale partidelor care îl susțin: „Prin urmare, înlocuirea candidatului unic, domnul Crin Antonescu, este exclusă”.
Ulterior, a precizat că, dacă soluția optimă pentru binele României este demisia sa, așa cum a solicitat Lasconi, va discuta cu colegii săi și va lua o decizie în consecință: „Dacă considerăm că pentru unitatea tuturor forțelor este necesară demisia mea, voi discuta cu colegii mei. În politică, nu am exclus niciodată nimic”.
Aceasta a fost prima declarație în care șeful Guvernului a recunoscut posibilitatea demisiei. În zilele precedente, premierul a reiterat faptul că nu se pune problema demisiei.

Declarațiile au apărut în contextul în care Marcel Ciolacu, cu o zi înainte de votul din Parlament asupra moțiunii de cenzură depuse de AUR, POT și SOS, a reiterat dorința ca USR să se alăture guvernului format din PSD, PNL și UDMR, însă oferta a fost condiționată de desemnarea lui Crin Antonescu ca candidat unic al celor patru partide.
Elena Lasconi a răspuns imediat că „USR este un partid responsabil” și că dorește să participe la guvernare după alegerile prezidențiale, însă „nu cu domnul Ciolacu, pe care președintele Iohannis l-a numit din nou prim-ministru”.
