Former lider al PSD din perioada 2010-2015, Victor Ponta s-a întors în partidul condus de Marcel Ciolacu, în octombrie 2024. După patru luni, a anunțat o autosuspendare, nu o demisie.
„Având în vedere contextul actual, în care există o discrepanță evidentă între dorințele electoratului și deciziile luate de conducerea partidelor din coaliția guvernamentală, m-am văzut obligat să comunic formal decizia mea”, a scris Victor Ponta în documentul adresat conducerii partidului, obținut de Libertatea.
Acesta a explicat că nu va susține candidatura lui Crin Antonescu, candidat desemnat de PSD-PNL-UDMR pentru alegerile prezidențiale, deoarece „această candidatură contravine intereselor României”.
„Conducerea PSD a luat o decizie fără precedent în istoria partidului, anume cea de a nu prezenta un candidat propriu la prezidențiale în 2025, abandonând astfel electoratul de stânga. Conducerile UDMR și PNL, urmate ulterior de PSD, au desemnat un candidat autoproclamat de dreapta, care reprezintă sistemul și trecutul respins de români în alegerile din noiembrie 2024. Electoratul suveranist și cel dornic de o schimbare a sistemului care a adus România în dificultate în ultimii 10 ani este astfel abandonat”, a mai afirmat Ponta în document.

Premierul și liderul PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat încă din ianuarie că, dacă Ponta va candida la prezidențiale, va fi demis sau își va demisiona din partid. Până acum, Ponta a sugerat intenția de a candida, dar nu a făcut un anunț oficial.
Victor Ponta a fost prim-ministru al României între mai 2012 și noiembrie 2015. De asemenea, el a condus PSD între 2010 și 2015. Recent, premierul Marcel Ciolacu l-a demis din funcția de consilier onorific.















