Articol de Eduard Apostol – Publicat joi, 6 martie 2025, 13:34 / Actualizat joi, 6 martie 2025, 15:44
Ioan Ovidiu Sabău și-a modificat discursul înaintea partidelor. Nu mai accentuează presiunea asupra jucătorilor, ci le solicită conștientizarea momentului prezent, chiar dacă U Cluj a pierdut pe teren propriu cu ultimul clasat, FC Botoșani. Vineri seara, ardelenii se confruntă cu Farul, la Ovidiu (20:00).
U Cluj a dominat majoritatea etapelor sezonului regulat, ocupând prima poziție și calificându-se pentru prima dată în play-off. Cu toate acestea, în ultima etapă, a pierdut pe propriul teren, cu scorul de 0-1, în fața ultimei clasate, FC Botoșani.
LIGA 1
Jucători afectați de accidentări care ar putea să rateze prima etapă din play-off
Vineri seară, de la ora 20:00, U Cluj se deplasează la Constanța pentru meciul cu Farul. Un duel între doi foști colegi de echipă, Gheorghe Hagi și Ioan Ovidiu Sabău, care au evoluat împreună și în campionatul italian.
Ioan Ovidiu Sabău, discurs diferit: „Să nu fim nemulțumiți, să nu ne bucurăm excesiv!”
Înaintea partidei cu Farul, antrenorul Neluțu Sabău a evitat criticile publice.
„Ne așteaptă un meci important la Constanța. Nu poate să nu existe o reacție pozitivă, având în vedere performanțele remarcabile ale unor jucători. Îi apreciez enorm, dar poate că ar trebui să le subliniez mai mult succesele obținute pentru club.
Jucătorii au intrat în istoria clubului, bucurându-i pe suporteri și pe cei care gestionează clubul, asigurându-i stabilitate financiară.
Desigur, există nemulțumiri, după înfrângerea de acasă, neașteptată pentru toți. Se dorește mai mult, dar eu mă concentrez pe ridicarea nivelului echipei, cu mai multă înțelegere și echilibru. Lucrurile esențiale sunt importante, cu siguranță.
Echipa a demonstrat consecvență și luptă pentru rezultatele obținute, unindu-i pe suporteri.
Consider că este o realizare remarcabilă și că ar trebui să ne concentrăm pe acest aspect, să nu cădem în nemulțumire și critică excesivă, ci să ne bucurăm de progresele realizate. Aspectul ăsta vine din partea mea”, a declarat Sabău la conferința de presă premergătoare.
Sper să-i fi readus pe jucători într-o formă bună în această săptămână. A fost o săptămână mai relaxată din punct de vedere fizic. Am observat o oboseală normală.
Ioan Ovidiu Sabău, antrenor U Cluj
Ioan Ovidiu Sabău este mândru de jucători: „Suntem pe primul loc în clasamentul play-off”
„Cred că puțină realism nu ar strica. Trebuie să mă concentrez pe echilibru și să fiu și eu satisfăcut. Uneori dau impresia că nu sunt mulțumit, ceea ce nu este corect față de jucători. Recunoaștem performanțele excepționale ale jucătorilor. Amintiți-vă de începutul campionatului.
Scopul nu a fost clar calificarea în play-off, ci pozițiile 7-8, o finală de Cupă. Am obținut performanțe deosebite.
După ce am câștigat prima poziție în prima rundă, toți au fost entuziaști. Au fost 18 etape, nu doar una.
Analizând, poate cu excepția meciului cu liderul, echipele cu care am pierdut nu ne-au pus în dificultate.
Suntem pe primul loc în clasamentul play-off. Iată că am obținut performanțe, iar jucătorii merita mult mai multă recunoaștere pentru eforturile lor.
Mulți dintre ei au venit dintr-un context dificil, nu erau foarte populari la cluburile anterioare. S-a renunțat la ei, dar împreună am realizat rezultate bune.”, a mai declarat Sabău.
Van der Werff nu va putea să joace, recuperarea lui durează. Ovidiu Bic a avut mici probleme de sănătate, dar speră să se fi refăcut. Boboc are o accidentare la mână, nu s-a antrenat și nu va putea participa la meciul de vineri.
Ioan Ovidiu Sabău, antrenor U Cluj
