Crin Antonescu, candidat la alegerile prezidențiale

crin-antonescu-si-a-depus-candidatura-la-alegerile-prezidentiale

Crin Antonescu și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale

Sursa video: Cristian Otopeanu/Libertatea

Declarațiile lui Crin Antonescu după depunerea candidaturii

La sediul Biroului Electoral Central s-au prezentat susținători ai lui Crin Antonescu și ai lui Călin Georgescu, promovând candidatul preferat pentru funcția de președinte.

Susținătorii lui Antonescu au manifestat cu pancarte care îl susțineau. Acesta a fost însoțit de soția sa, europarlamentarul Adina Vălean, și de lideri ai diverselor partide.

„Am depus candidatura pentru Președinția României. Îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru sprijinul acordat și mă asigur că va continua să mă susțină. Îi mulțumesc soției mele, o persoană dedicată și competentă în Parlamentul European. Le mulțumesc tuturor colegilor care sunt astăzi alături de mine, lideri ai partidelor care dețin majoritatea parlamentară și Guvernului. Sunt onorat de prezența celor care au contribuit la prosperitatea unor orașe importante din România: Oradea, Cluj, Craiova, Galați, Târgoviște, Sectorul 4 și Sectorul 6.”, a declarat Crin Antonescu după depunerea dosarului la BEC.

Demisia din partid înainte de depunerea candidaturii

Crin Antonescu a precizat că candidatura sa nu a fost acceptată de toți. „Mulți au încercat să împiedice acest lucru. Cu susținerea acestor oameni, am mers înainte, nu mă las descurajat, mergând împreună spre alegeri pentru o Românie mai bună”.

„Vom construi o țară mai puternică, un stat mai sănătos și o națiune respectată. Nu doresc să fiu președintele unei minorități, ci al tuturor românilor. Vom avea grijă ca cei puternici să lucreze pentru țară, iar cei vulnerabili să primească ajutor.”, a mai spus candidatul.

Candidatul a mulțumit celor peste 1,7 milioane de persoane care au sprijinit candidatura sa.

Cu puțin timp înainte de a-și depune candidatura, Antonescu a anunțat demisia din PNL după 35 de ani de activitate în partid. Aceasta a fost o decizie dificilă dar necesară.

„Azi mi-am dat demisia din PNL. Este o situație ciudată, dar necesară. Mă simt ca în ianuarie 1990. Trebuie să apărăm lucrurile importante, să începem ceva nou. Am petrecut ani extraordinari. Am învățat, am construit, am luptat, am avut triumfuri și înfrângeri. Azi, PNL îmi dă ultima misiune.”, a scris Antonescu într-o postare.

Exit mobile version