Gică Hagi. Fotografie: Arhivă.
Celebrul fost fotbalist Gheorghe Hagi va fi distins miercuri, 12 martie, cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler, pentru întreaga sa carieră sportivă.
Gala de premiere este programată miercuri, la ora 12:00, la Palatul Cotroceni.
Conform Administraţiei Prezidenţiale, șeful statului român, Ilie Bolojan, a semnat documentul de distincție pentru Gheorghe Hagi, recunoscând și apreciind remarcabila sa activitate sportivă și implicarea în promovarea fotbalului către generațiile tinere.
„Performanțele excepționale obținute de-a lungul timpului cu echipa națională de fotbal și în cluburi internaționale de prestigiu, devotamentul și profesionalismul în promovarea sportului românesc și a imaginii naționale, precum și promovarea excelenței sportive, fac din Gheorghe Hagi un model și o inspirație pentru toate generațiile”, a precizat Administraţia Prezidenţială.
Fostul căpitan și antrenor al echipei naționale a României, considerat „Regele” fotbalului național, Gheorghe Hagi, a împlinit 60 de ani la 5 februarie.
În Liga I din România, Hagi a jucat 223 de partide și a marcat 141 de goluri, câștigând trei titluri de campion și trei Cupe. De două ori a fost golgheterul național, în anii 1984/1985 și 1985/1986.














