Știri Naționale

Rapid – FCSB: Sancţiuni Comisia Disciplină – Meci fără spectatori

Federația Română de Fotbal

Comisia de Disciplină a FRF a impus amenzi substanțiale după incidentele de la meciul Rapid – FCSB. Partida a avut loc în etapa a 29-a, cu scorul de 0-0. Gazdele au primit sancțiuni suplimentare, inclusiv o partidă fără spectatori.

Decizia Comisiei:

  • „Rapid 1923 vs. FCSB – Incidente – Conform prevederilor regulamentului, clubul Rapid 1923 a fost sancționat cu o partidă fără spectatori și o amendă de 60.000 lei.
  • Conform aceleiași prevederi, FCSB a fost amendat cu 22.500 lei.”

Sancțiunile au fost aplicate pentru comportamentul necorespunzător al suporterilor, inclusiv introducerea de băuturi alcoolice, obiecte periculoase (explozive, incendiare, fumigene), substanțe toxice, halucinogene și iritante, precum și pentru acte de violență și aruncarea de obiecte către spectatori sau pe teren.

Comisia de Disciplină a decis și sancțiunile pentru excluziunile de la meciurile recente:

Oţelul Galaţi vs. Politehnica Iaşi – Excluziuni Araujo Soares Guilherme (oameni), Cisse Jonathan (gazde) – Conform regulamentului, jucătorii au primit câte o suspendare și o amendă de 740 lei.

Botoşani vs. Unirea Slobozia – Excluziune Şeroni Alin Ioan (gazde) – Jucătorul Şeroni Alin Ioan a primit o suspendare de un meci și o amendă de 740 lei.

FCSB vs. Universitatea Craiova – Excluziune Ngezana Siyabonga (gazde) – Jucătorul Ngezana Siyabonga a fost suspendat pentru o partidă și sancționat cu o amendă de 740 lei.

Care este reacția ta?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Postări înrudite