Chirii explozive: 1,5 milioane de apartamente goale, românii plătesc averi

chirii-explozive!-romanii-platesc-averi-pe-locuinte,-dar-1,5-milioane-de-apartamente-stau-goale

Chirii explozive! Românii plătesc averi pe locuințe, dar 1,5 milioane de apartamente stau goale

În oraşele mari din România, preţurile chiriilor au atins cote maxime, determinând mulţi cetăţeni să renunţe la ideea de a achiziţiona o locuinţă. În acelaşi timp, aproximativ 1,5 milioane de apartamente rămân nelocuite, fie ca investiţii, fie din lipsa unei pieţe reglementate a chiriilor.

Chiriile în marile oraşe ating cote maxime

În Bucureşti, costul mediu al unei garsoniere depăşeşte 400 de euro lunar. Un apartament cu două camere se închiriază peste 500 de euro. Persoanele care caută un apartament cu trei camere trebuie să plătească cel puţin 600 de euro lunar. În Cluj-Napoca, unul dintre oraşele cele mai scumpe din ţară, preţurile sunt şi mai ridicate, iar locuinţele disponibile sunt tot mai rare.

Chiar dacă piaţa chiriilor pare avantajoasă pentru proprietari, creşterea preţurilor a diminuat interesul cumpărătorilor. În ultimul an, procentul celor interesaţi de cumpărarea unui apartament a scăzut de la 43% la 33%. Totodată, numărul chiriaşilor este în creştere, mai ales în centrele urbane, unde salariile sunt mai atractive, iar oportunităţile de muncă sunt mai numeroase.

Oferta redusă menţine preţurile ridicate la apartamente

O problemă importantă pe piaţa imobiliară este lipsa de locuinţe disponibile, în ciuda unui număr mare de apartamente neocupate. Deşi România are un număr substanţial de locuinţe, peste 1,5 milioane dintre acestea rămân nelocuite. Experţii consideră că deficitul de locuinţe disponibile contribuie la creşterea preţurilor.

În plus, dezvoltatorii imobiliari construiesc mai puţin decât nevoia reală, ceea ce împiedică scăderea preţurilor. Majoritatea noilor locuinţe sunt construite pentru segmentul premium, ceea ce limitează opţiunile celorlalţi cumpărători.

Chiria, singura opţiune pentru mulţi români

Având în vedere creşterea preţurilor la locuinţe cu aproximativ 15.000 de euro faţă de anul trecut, tot mai mulţi români sunt nevoiţi să locuiască în chirie. Actualmente, din 10 locuitori din oraşele mari, unul locuieşte cu chirie, iar experţii estimează că acest număr va creşte în următorii ani.

Dezvoltarea economică şi creşterea salariilor nu reuşes să ţină pasul cu scumpirile din piaţa imobiliară, ceea ce face ca multe persoane să nu poată achiziţiona o locuinţă.

Apartamente nelocuite, un lux pentru investitori

În timp ce mulţi români nu îşi permit nici măcar o chirie, cei care deţin mai multe proprietăţi le menţin nelocuite pentru investiţii. Mulţi dintre aceşti proprietari nu doresc să închirieze locuinţele.

Investiţiile imobiliare sunt percepute ca fiind printre cele mai sigure din România, ceea ce determină tot mai multe persoane cu resurse financiare să achiziţioneze apartamente doar pentru revânzare la preţuri mai mari. Această tendinţă contribuie la menţinerea unui număr redus de locuinţe disponibile, amplificând artificial preţurile.

Exit mobile version