Foştii lideri ai persoanelor fără adăpost din Bucureşti au primit veşti proaste după ce unul dintre ei a solicitat eliberarea condiţionată. Florin Hora, cunoscut drept Bruce Lee, era aşteptat de persoane apropiate de la Gara de Nord.
Bruce Lee a fost arestat în 2015, acuzat de trafic de droguri periculos, şi condamnat la 14 ani de închisoare. Lipsit de locuinţă şi familie, liderul interlop, numit şi „regele canalelor”, a fost transferat departe de Bucureşti, la Arad.
Ulterior, a fost transferat la Penitenciarul Târgu Mureş, unde a beneficiat de condiţii mai uşoare de detenţie. Încarcerat în regim semi-deschis, deţinutul a sperat să se întoarcă curând la Bucureşti, unde era aşteptat de foştii săi colaboratori.
După ce a executat peste 10 ani din pedeapsă, Florin Hora a solicitat eliberarea condiţionată la Judecătoria Târgu Mureş. Deşi, potrivit surselor din anturajul său, era convins de eliberare şi chiar comunica cu Bucureştiul un eventual retur la Gara de Nord, judecătorul a respins cererea ca nefondată.
Deţinutul a contestat decizia la Tribunalul Mureş, însă fără succes. Magistraţii au decis că va putea solicita din nou eliberarea condiţionată abia după 26 februarie 2026.
Viaţa lui Bruce Lee s-a schimbat
La începutul anilor 2000, persoanele fără adăpost conduse de Bruce Lee au creat, în reţeaua de canalizare a Capitalei, un fel de oraş subteran, unde aveau condiţii de bază (curent, apă caldă). Realitatea subterană a atras şi atenţia presei internaţionale.
Surse din Poliţie au declarat că, dacă va reveni la Gara de Nord, Bruce Lee va găsi o comunitate schimbată.
„Clădirea unde dispuneau de adăpost a fost sigilată. Au rămas câţiva nostalgici, dar majoritatea oamenilor săi s-au retras sau au decedat, în special din cauza consumului de substanţe.” , au precizat sursele din Poliţie.
ARTICOLE CONEXE:
Fost impostor pretinzând a fi milionar, implicat în activități infracționale la nivel local, reținut.
Un număr semnificativ de decese în închisorile românești în ultimii ani, cu o vârstă medie scăzută.
Active importante recuperate prin confiscarea unui cont elvețian, în contextul unui litigiu major.
Andrei Dumitrescu este un jurnalist specializat în evenimente din domeniul Ministerului Afacerilor Interne, poliţie.















