Foto: Inquam Photos / Ovidiu Micsik
David Popovici, înapoi acasă cu două medalii de aur.
Sportivul David Popovici, câștigător a două medalii de aur la Campionatele Mondiale de Înot de la Singapore (100 m liber și 200 m liber), s-a întors duminica seara în România. A fost întâmpinat de sute de oameni la Aeroportul Internațional Henri Coandă. Popovici a făcut o remarcă amicală, adresată comentatorului TVR Emil Hossu-Longin.
Înotătorul a declarat că se simte mândru de performanțele sale și a negat zvonurile despre o posibilă retragere din competiții.
„A fost o experiență extraordinară pentru mine, un concurs revelator în care m-am depășit semnificativ. Îmi place înotul și nu înțeleg de unde au apărut aceste informații despre retragere. Chiar dacă a fost o perioadă dificilă, realizez mult mai mult. Sunt extrem de mândru de mine, de întreaga echipă care m-a susținut. Nu, absolut deloc, nu mă gândesc la retragere. Îmi place înotul.”, a transmis David Popovici, conform unui comunicat oficial.
„Mai mulți sportivi ar trebui să vorbească despre momentele de îndoială”
Campionul mondial a explicat o perioadă dificilă dinaintea concursului de la Singapore, când a avut gânduri de abandon: „Sunt extrem de mândru de mine și mult mai mândru de faptul că, în ciuda dorinței de a renunța, am reușit să continui cu ajutorul familiei, iubitei, prietenilor, demonstrându-mi că pot. Aceștia sunt subiecte, poate, considerate tabu în sport, în special în sportul românesc, și ar trebui discutate mai des. Este extrem de inspirator să povestesti cum ai depășit asemenea momente. Sunt sportiv, dar, în final, sunt un om. Anul trecut a fost unul dificil, însă și de succes, plin de noi provocări. Nu am fost avertizat de greutăți și nu mi s-a spus cât de dificil va fi, după cel mai mare succes al vieții mele, Campionatul Olimpic. Am ajuns la concluzia că nu mă mai interesează titlurile. Simt o eliberare și vreau să înot cât mai bine și mai rapid posibil; aș dori să recuperez plăcerea pe care o aveam atunci când eram copil.”
O remarcă amuzantă pentru Emil Hossu-Longin
Popovici a făcut o apreciere amuzantă la adresa comentatorului Emil Hossu-Longin:
„Unde este Emil? Aș vrea să-l felicit pentru modul în care comentează cursele. Mă face pe mine să mă întreb, revăzându-le, «Voi câștiga? Cum voi recupera?».














