Datele Ministerului Afacerilor Interne arată o intensificare cu 50% a solicitărilor de cetățenie din Statele Unite, cu un număr record de 2.194 de cereri în intervalul aprilie-iunie, comparativ cu 1.465 în aceeași perioadă a anului precedent.
Primarul Londrei, Sadiq Khan, un critic asiduu al președintelui american, a declarat că cifrele reflectă „valorile liberale” ale capitalei.
„Personalități influente din SUA și Marea Britanie denigrează sistematic țara noastră, în special capitala noastră”, a afirmat Khan, subliniind că ultimele statistici le demonstrează eroarea.
De la începutul anului 2025, Ministerul Afacerilor Interne a înregistrat cereri de cetățenie de la 4.125 de cetățeni americani, o creștere de 40% față de 2024, conform surselor relevante.
„Pentru mulți americani cu care interacționez, motivația este reprezentată de principiile noastre”, a adăugat primarul Londrei înainte de a doua vizită de stat oficială a lui Trump, care începe marți. „Pe lângă rolul crucial în finanțe, justiție și guvernare, Londra oferă un mediu unic în lume, de la universitățile sale de renume la cultura și industriile creative.”
Khan a sugerat că „valorile liberale ale Londrei ne definesc – celebrând diversitatea din capitală ca pe un atu, nu ca o problemă socială.”
Khan și Trump au avut divergențe repetate. În timpul unei vizite la terenurile sale de golf din Scoția, în iulie, președintele SUA l-a denumit pe Khan „o persoană neplăcută” care „a gestionat prost” funcția.
Prim-ministrul Keir Starmer l-a susținut pe Khan, afirmând că „de fapt, este un prieten de-al meu.”














