Deshumarea în dosarul Pantelimon: ce investighează procurorii și opinia avocatului despre această măsură intruzivă

deshumare-in-dosarul-„pantelimon”.-ce-cauta-procurorii?-avocat:-„este-una-dintre-cele-mai-intruzive-masuri”

Deshumare în dosarul „Pantelimon”. Ce caută procurorii? Avocat: „Este una dintre cele mai intruzive măsuri”

Una dintre victimele cazului „Pantelimon” a fost exhumată la Cimitirul Metalurgiei, după mai mult de un an și jumătate de la înmormântare.

Potrivit avocatului Adrian Cuculis, această măsură reprezintă una dintre cele mai invazive.

„La Cimitirul Metalurgiei se realizează exhumarea uneia dintre victimele din dosarul Pantelimon. Deși, în prezent, nu sunt precizate clar beneficiile probatorii, iar o expertiză suplimentară stabilește legătura cauzală între scăderea noradrenalinei și deces, s-a hotărât una dintre cele mai invazive demersuri, și anume exhumarea cadavrului”, a explicat avocatul.

Cimitirul Metalurgiei

„Probele trebuie să aibă o limită”

Avocatul subliniază că nu poate fi determinată concentrația de noradrenalină după o perioadă atât de lungă de la înmormântare.

„Din alte expertize rezulta că indiferent de nivelul de noradrenalină, aceasta nu mai poate fi identificată în corpul victimei după mai bine de un an și jumătate de la punerea în pământ.”

Procurorii urmăresc să stabilească dacă s-au rupt coastele victimei în timpul manevrelor de resuscitare considerate a fi fost efectuate la momentul respectiv. Este o probă indirectă obținută prin sacrificiu moral al familiei.

„Probele trebuie să aibă o limită atunci când nu aduc beneficii anchetei. Din punctul meu de vedere, nu vor exista câștiguri pentru anchetă. Cadavrul a fost îngropat în pământ, iar pământul poate ascunde detalii non-relevante pentru anchetă, care vor afecta familia. În plus, INML organizează o expertiză pentru a demonstra, dacă va fi necesar, dacă există legătură cauzală între multiplele acte medicale, scăderea dozei de noradrenalină și deces. Exhumarea nu era necesară”, completează Adrian Cuculis.

După exhumare, cadavrul a fost transferat la INML pentru efectuarea necropsiei.

Doi medici de la Spitalul Sfântul Pantelimon au fost reținuți preventiv, fiind acuzați de reducerea nejustificată a dozei de noradrenalină pentru anumite paciente în stare critică în ATI. Aceștia ar fi instruit asistentele să nu modifice în registre doza de adrenalină.

Cele două medici au fost eliberate fără măsuri preventive, pe 20 august, după o perioadă de detenție preventivă de o lună.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Noi înregistrări alarmante din dosarul morților suspecte de la Pantelimon: „Facem ordine, doamna doctor, cum altfel”

Răsturnare de situație în urma anchetei de la Spitalul Pantelimon. Secția ATI reduce drastic numărul de paturi și solicită transferul pacienților în stare critică

Exit mobile version