Corvinul a pierdut în primul meci amical din Slovenia

esec-pentru-corvinul-in-primul-amical-din-slovenia

Eșec pentru Corvinul în primul amical din Slovenia

Corvinul a înregistrat o înfrângere în primul amical al verii disputat în cantonamentul din Slovenia, scor 0-1 cu NK Brinje Grosuplje. Partida a fost primul test de verificare pentru echipa pregătită de Florin Maxim în această perioadă de transferări și pregătire.

Rezumatul meciului și detalii despre adversar

Corvinul a primit singurul gol în minutul 32, după o fază inițiată dintr-o pierdere de minge la mijlocul terenului. Slavii au dezvoltat un contraatac rapid, finalizat cu o execuție din careu, învingându-și astfel adversarul din Hunedoara. Echipa slovenă, cotată la 2,6 milioane de euro, în conformitate cu Transfermarkt, este nou-promovată în prima ligă a Sloveniei.

Detalii despre formația și evoluția jocului

Echipa lui Florin Maxim a început partida cu portarul C. Sandu, în defensivele {%Iacob, Manolache, Ilie, Neacșa%}, iar în linia de atac au evoluat {%Pîrvulescu, Gillard%}. Fotbaliștii nu au reușit să înscrie în restul timpului regulamentar, încheind astfel meciul cu o înfrângere.

Programul următoarelor amicale în cantonament

Corvinul va avea două alte partide amicale pe durata stagiului din Slovenia. Pe 28 iunie, va întâlni Nagykanizsa FC, echipă din Liga 2 maghiară. Începând cu 2 iulie, adversar va fi FC Koper, vicecampioana Sloveniei.

Transferuri în lotul verii pentru Corvinul

Echipa a întărit lotul cu mai mulți jucători noi: Andrej Fabry de la U Cluj, Mohammad Abualnadi de la Selangor, Renato Espinosa de la Slobozia, Adrian Frănculescu de la CFR Cluj, Denis Hrezdac de la UTA Arad, Angel Gillard de la Deportes Concepcion și Silviu Drîngă de la Minerul Lupeni.

Reveniri importante sunt cele ale lui Flavius Iacob de la UTA Arad și Andrei Mutuligă de la Simeria.

Plecări ale unor jucători din lotul precedent sunt: Viorel Lică și Antonio Bradu la Gloria Bistrița, Szabolcs Kilyen și Mihai Velisar la FC Bihor, Fabio Blaga tot la Gloria Bistrița, iar alți fotbaliști precum Alexandru Buziuc, Denis Rența, Luca Bărbulescu, Codruț Sandu, Muhammed Hayatu, Emmanuel Okoro și Ricardo Pădurariu au părăsit echipa pentru alte cluburi sau au devenit jucători liberi.

Corvinul continuă pregătirea pentru noua ediție de campionat, cu meciuri de verificare programate în perioada următoare.

Exit mobile version