Sport

Thomas Neubert povestește după 14 ani despre discuția cu Reghe: E prea mult

Thomas Neubert a revenit la FCSB pentru a patra oară, continuând colaborarea cu clubul din postura de specialist în pregătire fizică. În urma słujbei sale, clubul a obținut patru titluri în Liga 1 și a avut prezențe în grupele Champions League și în primăvara Europa League.

Dezvăluiri despre metodele de pregătire

Foștii jucători ai FCSB afirmă că antrenamentele conduse de Neubert erau extrem de dure, uneori exagerate. Raul Rusescu, atacant în perioada 2012-2014, a povestit că la început de mandat, adormea la ora 12, iar după metodele lui Neubert, se culca la ora 8 seara.

Thomas Neubert a recunoscut că a comandat antrenamente severe, afirmând că acestea erau peste standardele europene și comparabile cu cele din Premier League.

Colaborarea cu Laurențiu Reghecampf

Neubert a colaborat cu Reghecampf încă din 2012, fiind adus de acesta în România pentru a pregăti jucătorii. El a descris planul inițial ca fiind o transformare a jucătorilor români în „mașinării”, după modelul fotbaliștilor din Germania, cu scopul de a atinge performanțe în cupele europene.

În acord cu antrenorul, Neubert a adaptat ședințele de pregătire pentru a se concentra pe un fotbal ofensiv, presing în sus și contrapresing, asumându-și stilul de joc al echipei și filozofia despre joc propusă de Reghecampf.

Impactul antrenamentelor și controverse

Neubert recunoaște că începutul a fost dificil pentru jucători, partea de adaptare fiind extrem de dură. În noile variații, el susține că se lucrează mai mult cu mingea, combinând elemente de viteză, forță și reacție.

Deși nu exclude ideea că antrenamentele au fost excesive, Neubert afirmă că decizia finală a fost a antrenorului principal și că scopul a fost atingerea unui nivel european. El menționează că mulți jucători au plecat din România și au avut succes în străinătate, fără să se accidenteze în timpul perioadei de pregătire.

Mărturii despre condițiile de antrenament

Pentru câțiva foști jucători, antrenamentele au fost extrem de solicitante, precum Iasmin Latovlevici, care a spus că adesea se simțea storș și că antrenamentele durau frecvent 40 de minute doar încălzirea, cu gărdulețe și sărituri.

Paul Pîrvulescu a povestit că, după antrenamente, avea senzația de rău și Își amintește că în timpul ședințelor se simțea ca și cum ar fi fost prea mult.

Florin Gardoș a spus că, în comparație cu intensitatea din Premier League, antrenamentele din România, sub conducerea lui Neubert, au reprezentat un nivel superior de dificultate. El a afirmat că s-a ajuns la situații în care erau foarte obosiți, dar și vindecați de efort.

Și Iasmin Latovlevici a confirmat dificultatea programului, menționând că antrenamentele erau foarte grele, dar și că echipa reușea să le suporte zilnic.

Aspecte medicale și controverse

Neubert admite posibilitatea ca intensitatea antrenamentelor să fi fost exagerată, dar subliniază că toate deciziile finale au fost luate de Reghecampf. El a menționat că nu cunoaște exact modul de pregătire după plecarea sa și că s-au schimbat metodele, incluzând acum mai mult antrenamente cu mingea.

El pune accent pe diferențele între generații și pe faptul că fiecare ciclu are particularitățile sale, dar nu exclud riscurile pentru sănătate și condiție fizică de lungă durată.

Neubert a declarat că, în cazul unor accidentări, nu cunoaște cauza directă a acestora și nu vrea să dărâme mituri. El adaugă că, în mandatul său, majoritatea jucătorilor au ieșit și au avut cariere de succes în afara României.

Experiențele jucătorilor și opinia lor

Raul Rusescu a afirmat că în prima săptămână cu Neubert și Reghecampf, mergea la culcare la ora 20:00, deși în mod normal avea programul de somn de la miezul nopții la 8 dimineața.

Florin Gardoș, apoi, a spus despre antrenamente că au fost peste ce se practică în Premier League, afirmând că lucrau peste capacitatea lor, dar au reușit să ajungă la un nivel înalt.

Parteningii de antrenament, precum Paul Pîrvulescu, au menționat că problemele fizice apărute ulterior în carieră ar putea avea legătură cu metodele lui Neubert, fapt pe care aceștia nu îl afirmă însă explicit, preferând să evite acuzațiile directe.

Profilul lui Thomas Neubert

  • A colaborat cu mai multe echipe din Europa și Regat, fiind angajat la cluburi precum Kaiserslautern, Litex Lovech, Al Hilal și Al Wasl.
  • A lucrat cu antrenori precum Elias Charalambous, Toni Petrea, Nicolae Dică și Edi Iordănescu.
  • De-a lungul timpului, a obținut success la FCSB, câștigând mai multe titluri și contribuind la performanțe în cupele europene.
  • Baza sa profesională include experiența ca antrenor personal pentru soldați în SUA și studii de specializare în fizioterapie, începuturile sale fiind în Germania, în 1992.

Neubert continuă să activeze ca specialist în pregătire fizică, având un rol important în performanța echipelor cu care colaborează, inclusiv în cazul FCSB în perioada recentă.

Care este reacția ta?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Postări înrudite