Marian Aioani, 25 de ani, a anticipat confruntarea cu Hermannstadt (sâmbătă, ora 20:30) și a recunoscut că perioada august-noiembrie, în care a fost rezervă pentru Benjamin Siegrist, a fost dezamăgitoare pentru el.
În ultima etapă din campionat, Rapid, sigură de calificarea în play-off, va întâlni, la Sibiu, FC Hermannstadt, ocupanta locului 8.
La conferința de presă premergătoare meciului au participat antrenorul Marius Șumudică și portarul Marian Aioani.
RAPID
Cuvinte remarcabile din conferința antrenorului Șumudică (25 de minute): „Opriți-vă!” + remarci indirecte, după criticile lui Mihai Stoica: „Ești incompetent ca antrenor.”
„Ne așteaptă un duel destul de dificil, având în vedere că adversarii noștri includ doi foști jucători Rapid, Marius Măldărășanu și Daniel Niculae, care a evoluat în trecut la noi. Suntem conștienți că își vor da interesul maxim pentru această partidă, însă vom merge la Sibiu pentru a obține victoriile. Avem o nevoie urgentă de cele trei puncte.”
„Nu ne relaxăm, pentru că ne dorim mult mai mult anul acesta, având în vedere ce s-a întâmplat în trecut. Asta reprezintă o oportunitate de a repara erorile din trecut și de a demonstra seriozitate”, a declarat portarul.
Marian Aioani: „Puțin dezamăgitor contextul, mi s-a spus că voi fi titular”
Portarul Rapidului s-a declarat încântat de revenirea sa în poarta alb-violetilor. El nu s-a ferit să recunoască că perioada de trei luni în care a fost rezervă pentru Benjamin Siegrist a fost o experiență dezamăgitoare:
„Pentru mine, este foarte important să primesc încrederea antrenorului. El a avut încredere în mine încă din prima zi, discutând constant cu mine. Mi-a spus să aștept momentul meu, am făcut acest lucru și, când a apărut oportunitatea, pot spune că am răsplătit încrederea.”
„În perioada în care am fost rezervă, am continuat să antrenez. Știam că va veni și momentul meu. Știam ce pot și ce calități am. A fost puțin dezamăgitor pentru mine ce s-a întâmplat, mi s-a spus că voi fi titular, apoi m-am trezit pe bancă. Însă, nu mai contează trecutul.”
Marian Aioani, despre…
… o posibilă revenire la echipa națională: „Acum nu sunt sigur dacă voi fi acolo. Sunt portari care evoluează la un nivel mult mai ridicat decât mine, cum ar fi [Horațiu] Moldovan în Serie B, [Răzvan] Sava în Serie A și Ionuț Radu, porții în ascensiune. Trebuie să-mi îmbunătățesc performanțele, să am evoluții cât mai bune, să nu primesc goluri și să mă evidențiez în fiecare meci.”
… cadoul pentru Marius Șumudică: „Am contribuit financiar, dar a fost Cristi Săpunaru responsabil cu achiziția cadoului. Eu nu știu despre ce e vorba, am plătit doar. Hai, te așteptai la ceva mai pompos? (n.r. – râde). Nu i-a fost oferită o geacă, ci o glumă.”
… calificarea în cupele europene: „Acest club are nevoie de acest lucru. Clubul, fanii, chiar și noi, ca jucători, avem nevoie de competiții internaționale. Doar astfel putem evolua, atât ca jucători, cât și ca club.”















