Generarea energiei electrice în România, în scădere accentuată, în special la hidrocentrale. Importurile cresc, în ciuda reducerii consumului
Hidrocentrale. Imagine: Inquam Photos / Octav Ganea
Generarea de energie electrică în România a înregistrat o scădere semnificativă în primele luni ale anului, depășind 19% față de aceeași perioadă a anului trecut. Conform datelor monitorizate, producția a ajuns la 4,408 milioane MWh. Scăderea este deosebit de vizibilă la hidrocentrale, care au produs aproape cu 43% mai puțină energie electrică, ajungând la 871.600 MWh. Informațiile se bazează pe datele furnizate în principal de operatorul de transport al energiei electrice.