Președintele american Donald Trump discută cu președintele francez Emmanuel Macron, în 24 februarie 2025, la Casa Albă.
Șeful statului american, Donald Trump, a sugerat marți, 19 martie, în timpul unei convorbiri telefonice cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, că SUA ar putea prelua gestionarea centralelor electrice ucrainene, pentru a spori securitatea acestora. Acest lucru a fost comunicat de purtătoarea de cuvânt a Casei Albe.
Trump a afirmat că expertiza americană în domeniul energetic ar putea fi extrem de utilă în gestionarea instalațiilor electrice, considerând că preluarea controlului ar asigura protecția infrastructurii energetice a Ucrainei.
Detaliile despre tipurile de centrale electrice sau nucleare menționate în discuție nu sunt clarificate în comunicatul oficial.
Într-o declarație anterioară, din 13 martie, Trump a afirmat că în cadrul discuțiilor privind un acord de pace, s-a abordat și situația centralelor, inclusiv a centralei nucleare Zaporojie, cea mai mare din Europa, aflată sub controlul Rusiei din primele zile ale invaziei.
Trump a mai spus că preluarea unei centrale mari necesită strategii complexe, dar că un prim pas crucial este încetarea ostilităților.
Convorbirea telefonică dintre Trump și Zelenski a avut loc după o discuție de o oră și jumătate cu președintele rus Vladimir Putin, în care s-a convenit o pauză de 30 de zile pentru atacurile asupra infrastructurii energetice a Ucrainei. Cu toate acestea, Rusia a lansat un atac extins asupra infrastructurii energetice ucrainene în noaptea de 19 martie.
Rusia a vizat sistematic infrastructura energetică a Ucrainei încă din 2022, intensificând atacurile în ultimele luni, cu raiduri nocturne frecvente de drone.
Ucraina, de asemenea, a efectuat operațiuni ce vizează locații rusești de producție a combustibililor, o sursă importantă de venituri pentru Rusia.
În urma discuției cu Trump, Zelenski a declarat că a fost de acord să suspende atacurile asupra infrastructurii energetice a Rusiei.













