Mark Rutte într-o vizită la trupele NATO din Lituania. FOTO: ANP via AFP/AFP/Profimedia Images
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a anunțat marți că Alianța a atins ținta de alocare pentru apărare, de 2% din PIB, stabilită acum 11 ani. Liderii statelor membre se pregătesc pentru summitul de la Haga, informează agenția dpa, citată de Agerpres.
Portugalia și Canada s-au angajat să aloce 2% din PIB pentru apărare în acest an, astfel întreaga alianță respectă acum acest prag. Rutte, aflat în Canada pentru summitul G7, a calificat aceasta situație drept „o veste excelentă”.
Cu toate acestea, sub presiunea președintelui american Donald Trump, se anticipează că alianța va negocia o nouă țintă, mai ambițioasă, pentru cheltuielile de apărare, de cel puțin 5% din PIB, la summitul de la Haga, care începe pe 24 iunie.
Se caută un echilibru între 3,5% alocat cheltuielilor militare și 1,5% pentru alte costuri aferente apărării, precum infrastructura.
Trump a cerut o creștere semnificativă a bugetelor de apărare ale aliaților
Președintele american a criticat în repetate rânduri alocarea considerată insuficientă pentru apărare a aliaților europeni și canadienilor, amenințând că SUA nu vor apăra țările care nu alocă un procent suficient din PIB pentru apărare.
Singura țară membră NATO care nu este direct afectată de cerințele lui Trump este Islanda, datorită lipsei unei armate proprii.
Germania a atins ținta de 2% din PIB pentru apărare abia anul trecut, după 2014. Polonia este singura țară care a depășit pragul de 3,5%.
Ținta de 2% din PIB pentru apărare a fost inițial asumată de țările NATO în 2006. Criza financiară din 2008 a afectat ulterior acest plan.
Ținta a fost reconfirmată în 2014, după invazia rusă a Crimeei și conflictul din estul Ucrainei.














