Centrul Cărții și al Exilului Românesc organizează joi, ora 13:00, în sala multimedia, a 13-a sesiune din cadrul programului „Clubul de lectură pentru copii și adolescenți”.
Pentru această întâlnire, la care vor participa elevi din mai multe licee craiovene, coordonatorii programului, Cristina Gelep, Rodica Constanda și Mihaela Pistol, au ales ca temă romanul „Moara cu noroc” de Ioan Slavici.
În cadrul atelierului, organizatorii vor facilita înțelegerea operei prin analiza unor fragmente din text. După identificarea ideilor principale ale cărții, elevii vor primi teme pentru lucru.
Discuțiile se vor concentra pe particularitățile nuvelei psihologice:
- interpretarea titlului, tezelor și motivele literare,
- analiza modurilor de prezentare a personajelor,
- reflectarea viziunii asupra lumii din opera literară.
„Moara cu noroc” este o nuvelă psihologică, cu un conflict bine definit și personaje sugestive care influențează acțiunea. Lucrarea se axează pe tema familiei și a dorinței de prosperitate, explorând consecințele negative ale dezechilibrului. Aspectul psihologic este evidențiat de conflictul interior profund al personajului principal, Ghiță, care se confruntă cu contradicții puternice.