Deputat AUR dorește ca George Simion să candideze la prezidențiale.
Candidații AUR și POT au depus dosarele pentru alegerile prezidențiale, fiind acceptați de Autoritatea Electorală Permanentă.
Conform acordului celor doi lideri, doar unul va continua în cursa electorală.
Mihăescu anticipează o decizie joi.
„După validarea definitivă a candidaturilor, probabil miercuri târziu, vom lua o decizie joi, astfel încât persoana retrasă să nu mai apară pe buletinele de vot”, a declarat deputatul AUR la Parlament.
Întrebat cine ar trebui să candideze, Mugur Mihăescu susține că își dorește ca George Simion să continue.
„Îmi doresc ca George să rămână. Punct. Acum, decizia lor este proprietarea lor. Știu că și-au respectat acordul până acum. Cele două candidaturi au fost o prevedere. Nu că o candidată este de rezervă sau celălalt e o alternativă, ci ca, în caz de evenimente neprevăzute, să avem asigurat un candidat suveranist”, a explicat deputatul AUR.















