Știri Externe
Administrația Trump negociază în secret cu Hamas pentru eliberarea ostaticilor din Gaza
Administrația Trump a inițiat discuții secrete cu Hamas pentru eliberarea ostaticilor americani din Fâșia Gaza, potrivit unor surse apropiate situației, citate de Reuters.
Aceste discuții, desfășurate în ultimul timp la Doha, sunt conduse de emisarul american pentru ostatici, Adam Boehler. Această abordare reprezintă o schimbare semnificativă în politica externă americană, întrucât anterior Statele Unite au evitat contactele directe cu Hamas.
Anterior, eforturile SUA pentru încetarea ostilităților și eliberarea ostaticilor s-au concentrat pe comunicarea cu Israelul și cu mediatori din Qatar și Egipt. Negocierile recente au vizat eliberarea ostaticilor americani, dar au explorat și posibilitatea unui acord mai vast, inclusiv pentru eliberarea tuturor ostaticilor și pentru un armistițiu pe termen lung.
Unul dintre cazurile specifice dezbătute este cel al lui Edan Alexander din New Jersey, ultimul ostatic american cunoscut a fi în detenție Hamas. Acesta a apărut într-un material video difuzat de gruparea palestiniană în noiembrie 2024.
Luptele din Fâșia Gaza s-au oprit pe data de 19 ianuarie. De atunci, Hamas a eliberat o serie de ostatici israelieni și thailandezi în schimbul unor deținuți palestinieni.
Emisarul lui Trump pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, se pregătește să revină în regiune pentru a negocia prelungirea acordului de încetare a focului, a declarat un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat.















